Zeytinyağı

Zeytinyağı; insanlar tarafından binlerce yıldır kullanılan antik bir besindir. Çoğunlukla Akdeniz ülkelerinde üretilir.

Zeytinin işlenme şekline göre rengi ve tadı değişiklik gösterebilir. İyi bir zeytinyağının kıvamının biraz kalın olması beklenir.

Zeytinyağı, adından da anlaşılacağı gibi karbonhidrat ve protein barındırmaz. Bütün kalori değerleri yağ olarak çoğunluğu da doymamış tekli yağ asitlerinden gelir. Bu durum zeytinyağını kalp dostu saymak için yeterdir.

Zeytinyağı Besin Değeri

Bir yemek kaşığı zeytinyağı (15 g) için;

. Enerji : 119 kcal.

. Protein : 0 g

. Karbonhidrat :0 g

. Yağ : 14 g

. Lif : 0 g

. Şeker : 0 g

. Sodyum : 0.3 mg

Bir yemek kaşığı zeytinyağı içerdiği 119 kalori ve 14 gram yağ ile yüksek kalorili bir besindir. Bu yağ grubunun 10 gramı tekli doymamış (monounsaturated), 1.5 gramı çoklu doymamış (polyunsaturated) ve 2 gramı doymuş yağ asitlerinden oluşur.

Göründüğü gibi yağ yapısı çoğunlukla sağlıklı yağlardan oluşmuştur ancak yine de porsiyon olarak 1 çay kaşığı kullanılmasını tavsiye ederiz.

Zeytinyağı, zeytinin meyve kısmından elde edilir.

Zeytinyağının Sağlığımıza Yararları

. Zeytinyağı iyi bir K vitamini kaynağıdır. K vitamini kanın pıhtılaşmasından sorumlu yağda çözünen bir vitamindir.

. Zeytinyağındaki tekli doymamış yağ asitleri; kötü kolesterolü (LDL) düşürürken iyi kolesterolün (HDL) yükselmesini sağlar.

. İçeriğindeki polifenoller sayesinde kalp krizine neden olabilecek kan trombositlerinin bir arada kümelenmesini engeller. Kalp dostudur.

. E vitamini bakımından çok zengindir. Yağda çözünen bu vitamin sinir iletimi fonksiyonlarına destek sağlar.

. Yukardaki yararlarına ek olarak; osteoporozdan koruduğu ve bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerin dengesini sağladığı bilinir.