Yumurta

Yumurta, iyi bir protein ve kolin kaynağıdır. Kalorisi ile karşılaştırıldığı zaman çok iyi besleyici değerlere sahiptir.

Farklı pişirme yöntemleri ile değişik şekillerde tüketebilirsiniz.

İyi bir yağ kaynağı olan yumurtayı ekstradan yağ eklemeden tüketmek gerekir.

Yumurta Besin Değeri

50 gram yumurta için;

. Enerji : 78 kcal

. Protein : 6 g

. Karbonhidrat : 0.6 g

. Yağ : 5 g

. Lif : 0

. Şeker : 0.5 g

. Sodyum : 62 mg

Büyük bir yumurtada bile 1 gramdan az karbonhidrat bulunması nedeniyle; yumurta düşük karbonhidratlı olarak adlandırılır. Az miktarda şeker bulundurur ve lif bulundurmaz.

1 yumurtada bulunan 5 gram yağın 1.6 gramı doymuş geri kalan kısmı da doymamış yağ asitlerinden oluşur. Yağ kısmı en çok sarı kısmında bulunur. Sadece sarı kısmı 55 kalori ve yağ asitlerinin çoğunu sağlar.

Yüksek kaliteli ve komple protein kaynağıdır. Protein kısmının çoğu beyaz kısmında bulunur. Yumurtanın beyazı 17 kalori ve 4-5 gram protein sunar.

D vitamini, fosfor, A vitamini ve 2 kompleks B vitamini içerir. Aynı zamanda iyi bir riboflavin, selenyum ve kolin kaynağıdır.

Lösin isimli amino asit kilo kaybına yardımcı olur.

Yumurtanın Sağlığımıza Yararları

. İyi ve yüksek kaliteli protein kaynağı olması nedeniyle kas gelişiminde en etkili kaynaklardan birisidir.

. Doymuş yağ içeriği olmasına rağmen çoğunluğu doymamış yağ asitlerinden oluşur. Doymamış yağ içeriği kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL değerini düşürürken; kalp sağlığınıza iyi gelir.

. İçerdiği karotenoid lutein ve zeaksantin göz sağlığımıza fayda sağlar. Yaşlanmaya bağlı görüş bozukluğunu engeller.

. Kolin içeriği sayesinde beyin fonksiyonlarımıza iyi gelir. Yaşlanmaya bağlı hafıza kaybı ya da bilişsel sıkıntılara karşı koruma sağlar.