Sarımsak

Tıbbın babası olarak adlandıralan Hipokrat’ın da tedavi maksatlı sıklıkla kullandığı sarımsak, tahmin ettiğiniz gibi metabolizmamıza yardımcı bir besindir. Bağışıklık artırıcıdır. Antioksidan yararları sayesinde doğal antibiyotik olarak da adlandırılır.

Doğal ve kendine özgü aroması, lezzeti sayesinde dünyanın dört bir yanında yemek hazırlanırken kullanılır.

Sarımsak Besin Değeri

Bir diş (3 g) sarımsak için;

. Enerji : 4.5 kcal

. Protein : 0.2 g

. Karbonhidrat : 1 g

. Yağ : 0 g

. Lif : 0.1 g

. Şeker : 0 g

. Sodyum : 0.5 mg

Bir diş sarımsakta kayda değer bir kalori miktarı yoktur. Yağ ve protein miktarı yok denilecek kadar azdır. Bütün kalorisi (enerjisi) karbonhidratlardan gelmektedir. Ancak bahsettiğimiz gibi kayda değer bir kalori miktarı bulunmamaktadır. C vitamini ve manganez kaynağıdır.

Sağlığımıza olan yararlarının çoğunu sağlayan alisin isimli bileşik; çiğ sarımsak kesildikten ya da ezildikten sonra ortaya çıkar. Pişirerek ya da bütün olarak yutarak bu faydaların çoğundan mahrum kalabiliriz.

Sarımsak eski çağlarda performans artırıcı olarak kullanılırdı.

Sarımsağın Sağlımıza Yararları

. Düşük kalorili olmasına rağmen besleyici özellikleri yüksektir. 4.5 kalorinin içerisinde günlük manganez ve B6 vitaminizin ihtiyacınızın yüzde ikisi, günlük C vitamini ve selenyum ihtiyacınızın ise yüzde birini karşılar. 1 gram karbonhidrat ve 0.2 g protein sağlar. Kısaca şöyle de diyebiliriz az da olsa ihtiyacınız olan her şeyi barındırır.

. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri antik çağlardan beri bilinen bir gerçektir. Soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıktan hem korur hem de iyileşmenize yardımcı olur.

. Tansiyon düşürücü etkiler gösterir. Kan basıncını düşürerek kalp krizi riskini de azaltır.

. Performans artırıcı ve kronik yorgunluk giderici yararlar sağlar.

. Sülfür içeriği vücudumuzun maruz kalabileceği ağır metal zehirlenmesinden korur.

Sarımsak birçok kronik rahatsızlığa karşı etkilidir.