Salatalık

Salatalık; büyük bir oranı sudan oluştuğu için tazeleyeci bir etkiye sahiptir. Yüzde 95’i sudan oluşmasına rağmen çok iyi besleyici özelliklere de sahiptir. K, C vitamini ve potasyum ihtiva eder. Bunların yanı sıra fitokimyasal içeriği sayesinde sağlığımıza faydalı etkilere sahiptir.

Salatalık Besin Değeri

100 gram salatalık için;

. Enerji : 15 kcal

. Protein : 0.6 g

. Karbonhidrat : 3.8 g

. Yağ : 0.2 g

. Lif : 0.6 g

. Şeker : 1.8 g

. Sodyum : 2 mg

3.8 gram karbonhidrat içeriğinin 1.8 gramı doğal şekerden oluşur. 0.6 gram lif içeriği vardır. Bu içeriği salatalığı düşük glisemik indekse sahip bir besin yapmaktadır. Böylece kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltme etkisi göstermez.

Çoğunluğu doymamış yağ olmak üzere; 0.1 gram yağ içeriği ile neredeyse yok denilecek kadar yağ ihtiva eder.

0.6 gram içeriği ile; salatalık için iyi bir protein kaynağı diyemeyiz. Ancak protein içeriği yüksek besinler (et, yoğurt, kuruyemiş vb.) ile tüketilebilir.

Çoğunluğu su olması rağmen içeriğinde K vitamini, C vitamini ve potasyum içerir. Çok az da olsa kalsiyum, fosfor ve magnezyum içeriği de vardır.

Salatalığın Sağlığımıza Yararları

. Divertikülit rahatsızlığına iyi gelir.

. Cucurbatin isimli bir doğal içeriği ve fisetin isimli flavonoid içerikleri kansere karşı iyi gelmektedir. Kanser riskini de azaltmaktadır.

. Yüksek su içeriği ile (%95) vücudumuzun su ihtiyacına fayda sağlar. Özellikle efor isteyen bir işten ya da spor sonrasında salatalık tüketerek hem su hem de elektrolit dengemizi koruruz.

. Salatalık iyi bir lif ve potasyum kaynağıdır. Böylece hem kolesterol hem de kan basıncını azaltıcı fayda sağlar. Böylece kalp sağlığımıza iyi gelir.