Papaya

Ülkemizde de yetişen (Antalya’nın doğusunda) bir tropik meyve olan papaya; yeşil sarı alacalı renge sahiptir ve yapısı ile büyük bir armuta benzer.

Tadı çok tatlı olduğu için sağlıksız gibi düşünülebilir ancak lifli yapısı ve vitamin deposu olması ile bu konuda sizi şaşırtır.

Vitamin A, vitamin C, potasyum ve folat (vitamin B9) içeren Papaya; sağlığımıza yararlı bir tropikal meyvedir.

Ülkemizde ağaç kavunu olarak da adlandırılır.

Papaya ağaç kavunu olarak da adlandırılır.

Papaya Besin Değeri

100 g papaya için;

. Enerji : 42 kcal

. Protein : 0.5 g

. Karbonhidrat : 11 g

. Yağ : 0.3 g

. Lif : 1.7 g

. Şeker : 7.5 g

. Sodyum : 8 mg

Kalori değerinin büyük bir kısmı karbonhidrattan gelmektedir. Karbonhidrat yapısı ise yüzde 70 meyve şekeri yüzde 15 lif olarak oluşur. Yağ ve protein muhtevası fazla değildir.

A ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Hatta 1 adet papaya ile günlük C vitamini ihtiyacımızı fazlası ile karşılarız.

Papayanın Sağlığımıza Yararları

. C vitamini vücudumuzun kollajen üretiminde etkin rol oynar. Kollajen; cildimiz için çok kritik rol oynar. Cildimizin kendini onarmasına yardımcı olur.

. A vitamini göz sağlığımız için iyidir. Beta karoten içeriği ile A vitamini bakımından zengindir. Yapılan araştırmalara göre; papayanın gözümüz için iyi geldiğini bildiğimiz havuçtan üç kat daha fazla beta karotene sahip olduğu gözlenmiştir.

. Lifli yapısı sindirime iyi gelir. Bunun yanı sıra papain isimli bir enzime sahiptir. Papain; protein özellikle gluten sindirimine yardımcı olmaktadır.

Papaya Nerde Bulabilirim, Nasıl Saklamalıyım?

Ülkemizde hem yerli hem de ithal meyve bulabiliriz. Çok popüler bir meyve olmadığı için her markette bulmak kolay değildir. Ancak son zamanlarda çevrimiçi mağazalar ile taze meyve-sebzeye ulaşım kolaylaştı. Çoğu üretici kendi ürünlerini websiteleri üzerinden gönderebiliyor. Bahçe Antalya da buna benzer bir işletmedir. Yerli ve dalından tropikal meyvelere mevsiminde buradan ulaşabilirsiniz.

Ağaç kavunu; dalından sert ve yeşil olarak hasat edilir. Dalından koptuktan sonra olgunlaşmaya başlar. Kabuğundaki sarı kısımları, yeşil kısımlarından fazla olmaya başlayınca yemeye hazır demektir.

Meyve olgunlaşana kadar oda sıcaklığında, olgunlaştıktan sonra ise 7-10 gün kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.