Metabolizma Hızlandırıcı

SU

Su, vücuttaki yağ hücrelerinin yıkımına yardımcı olmaktadır. Günlük ihtiyacımız olan su miktarını kilomuzun 0,30 ml ile çarpılması sonucu bulabiliriz. Her gün ihtiyacımız kadar su tüketirsek, tokluk hissi oluşur ve açlık krizleri böylece en aza indirgenmiş olur.

YEŞİL ÇAY

Yapılan son çalışmalarda yeşil çayın abdominal bölgede bulunan yağ kütlesini azalttığı ve kilo kontrolünün sağlanmasında büyük önem taşıdığı bildirilmiştir. Yeterli ve dengeli beslenen bireylerde, yeşil çayda bulunan kateşinin, abdominal bölgedeki yağ yakımında etkili olduğu gözlemlenmiştir.

TARÇIN

Tarçının, kan şekeri düzeyini dengeleyici etkisi vardır. Tatlı yeme isteğini ve açlık krizlerini baskılar ve metabolizma hızını arttır. Ara öğünlerde tüketilen meyve ve süt grubunu 1 tatlı kaşığı tarçın ile süsleyerek tüketebilirsiniz.

KETEN TOHUMU

Keten tohumu, midede su alarak şişmekte ve buna bağlı tokluk hissi yaratmaktadır. Bağırsak hareketini arttırıp sindirimi kolaylaştırmaktadır. Sindirim sistemi üzerindeki bu olumlu etkisinden dolayı metabolizma hızını arttırır. Yoğurt veya salatalarınızın içine 1 tatlı kaşığı keten tohumu karıştırarak tüketebilirsiniz. Ardından su tüketmeyi unutmuyoruz.

SALATA

Sebzeler, posa içeriği yüksek olması nedeniyle sindirim sistemini hızlandırır buna paralel olarak metabolizma hızı artar.

KIRMIZI ACI BİBER

Acı biber, kapsaisin adlı bir madde içermektedir. Kapsaisinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin olduğu bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Öğle ve akşam yemeklerinizde salata ve yeşilliklerinizi 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketebilirsiniz.

ZENCEFİL

Zencefilin içerisinde bulunan maddeler, sindirim ve dolaşım sistemini uyarır, metabolizmayı harekete geçirir. Mide ve bağırsaklarda oluşan gaz problemine de çok iyi gelmektedir.

ANANAS

Ananas, bromelain adlı sindirim enzimini içermektedir. Bu enzim proteinlerin sindiriminde etkildir. Vücutta meydana gelen yıkım olaylarını hızlandırır. Dolayısıyla metabolizmayı hızlandırmada büyük önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın