Ejder Meyvesi

Ejder meyvesi; pitaya, pitahaya ve dragon meyvesi olarak da bilinir. Bir kaktüs türüdür. Meyvenin kabuğu pembedir ancak farklı çeşitlerine göre içi beyaz ya da pembemsi olabilir. İçi pembe olan meyve beyaz olana göre daha tatlıdır.

Tropikal bölgelerde yetişen bir meyvedir. Anavatanı Orta Amerika olmasına karşın Uzakdoğu Asya ülkelerinde fazlaca yetiştirilir. Ülkemizde de özellikle son yıllarda Antalya ve Mersin illerinde üretimi yapılmaktadır.

C vitamini, demir, magnezyum içeriği ve lifli yapısı ile beslenme programımıza ekleyebiliriz.

Ejder Meyvesi Besin Değeri

100 g Ejder Meyvesi (Pitaya) için;

. Enerji : 60 kcal

. Protein : 1.2 g

. Karbonhidrat : 13 g

. Yağ : 0 g

. Lif : 3 g

. Şeker : 7.6 g

. Sodyum : 0 mg

Ejder meyvesi, düşük kalorili bir meyvedir. Kalori miktarının çoğu karbonhidrattan gelmektedir. Meyve şekeri ve lif olmak üzere iki tip karbonhidrat içermektedir. Çoğu meyve gibi yağ içermez ve çok küçük bir protein miktarı bulunmaktadır.

C vitamini, riboflavin, magnezyum, demir, niasin ve kalsiyum içermektedir.

Ejder Meyvesinin Sağlığımıza Yararları

. C vitamini (l-askorbik asit) içeriği ile kemik ve kıkırdak yapısına, kaslara, damarlara iyi gelmektedir. Vücudumuz C vitaminini depo yapamadığı için günlük tüketmemiz gerekir.

. Flavonoid bakımından zengindir. Bir çeşit antioksidan olan flavonoidler sayesinde iltihaplanma ve doku hasarına karşı etkilidir.

. Lifli yapısı açlık hissini geciktirir. Aynı zamanda sindirim sistemimize yardımcı olur. Sağlıklı lifli yapısı kötü kolesterol düşürücü etki de sağlar.

Ejder Meyvesini Nasıl Bulabilirim?

Son zamanlarda bilinirliği artan ejder meyvesini her markette ya da manavda maalesef bulamıyoruz. Ancak son zamanlarda artan üreticiden çevrimiçi satış kanalları ile çoğu taze sebze ve meyveye hem de en taze halleri ile ulaşabiliyoruz.

Mevsiminde www.bahceantalya.com adresinden dragon meyvesi, çarkıfelek meyvesi, avokado gibi tropikal meyvelerden sipariş oluşturabilirsiniz.