Avokado

Besleyici değerleri, sağlığımıza faydaları ve zengin meyve yapısı nedeniyle her geçen gün popülaritesi artmakta olan avokado; ülkemizde de yetiştirilmeye başladığı için günlük mutfağımıza girer oldu.

Avokado çeşitleri başlıklı paragrafta daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğimiz gibi; mevsimine göre çeşitli boylarda ve değişik şekillerde olabilmektedir.

Avokado tekli doymamış yağ yapısı sayesinde kötü kolesterolü düşürme etkisine sahiptir. Çoğu bilimadamı Avokadoyu süper meyve olarak adlandırmaktadır.

Avokado, süper meyve olarak bilinmektedir.

Avokado Besin Değeri

Yarım avokado (100 g) için;

. Enerji : 160 kcal

. Protein : 2 g

. Karbonhidrat : 8.5 g

. Yağ : 15 g

. Lif : 6.7 g

. Şeker : 0.7 g

. Sodyum : 7 mg

Yüksek kalorili ve besleyici değerleri nedeniyle önerilen porsiyon miktarı çeyrek avokadodur.

Avokadonun içerdiği karbonhidratın büyük bir kısmı liften gelmektedir. 100 gram meyvede bulunan 8.5 gram karbonhidratın 6.7 gramı liftir. 1 gramdan daha az şeker bulunmaktadır. Glisemik indeksi düşük bir besindir.

Kalorisinin çoğu yağdan gelmektedir. Ancak yağ yapısı çoğunluk olarak tekli doymamış yağ asidinden oluşmaktadır. 100 gram meyve; 15 gram yağ içerir ve 13 gram kadarı doymamış yağ asidinden oluşur.

Protein miktarı düşüktür. 100 gram avokadoda 2 gram protein bulunmaktadır. Magnezyum, potasyum, bakır ve manganez içerir.

Avokadonun Sağlığımıza Yararları

. Yapısında karbonhidrat bulunmasına rağmen düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerini hızlı yükseltmez. Tip 2 diyabet hastaları tüketimine uygundur.

. Sağlıklı yağ asitleri ile iyi kolesterolü (HDL) artırır. İyi kolesterolün yüksek olması kalp ve damar rahatsızlıklarından koruma sağlar.

. Fiber (lif) içeriği ve sağlıklı yağ yapısı ile uzun süre tokluk sağlar. Diyet yapan kişiler sıklıkla hem besleyici değerleri hem de tokluk hissi yaratması nedeniyle avokadoyu tercih ederler.

. Potasyum açısından oldukça zengindir. Yarım avokadoda (100 g) günlük ihtiyacınızın yüzde 14ünü karşılarsınız. Potasyum, özellikle kalbimiz ve böbreklerimiz için iyi gelir.

. Lutein ve zeaksantin isimli karotenoid (antioksidan) içerir. Bu iki karotenoid göz sağlığımız için çok önemlidir. Özellikle yaşlandıkça gelişen katarakta karşı iyi olduğu gözlemlenmiştir. Beslenme programımızda avokadoya yer vermek, uzun vadede göz sağlığımıza iyi gelir.

İyi Avokado Nasıl Olmalıdır?

Avokado, dalından sert bir şekilde hasat edildiği için hemen yemeye hazır olmaz. Ağacından koptuktan sonra cinsine bağlı olmakla birlikte 3-7 gün içinde yemeye hazır hale gelir.

Boyutuna, lezzetine ve şekline göre çok farklı avokado cinsleri vardır. En beğendiğiniz avokadoyu tercih ederek seçime başlayabilirsiniz.

Ülkemizde de üretimi yapılan avokado meyvesinde en çok üretilen cinsler Fuerte ve Hass cinsidir. Zutano, pinkerton, wurtz, bacon, clifton gibi diğer cinslerin de üretimi vardır. Aynı zamanda zutano ve hass cinsi olarak ithal meyve de gelmektedir.

Marketlerden veya manavlardan satın alırken çok olgun olmayan ve kararmaya başlamayan meyvelerden almanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda üstünde küçük küçük siyah lekelerin olması da meyvenin koptuğu ağaçta bir hastalık olduğunu gösterebilir.

Çevrimiçi olarak satış yapan üreticilerden de avokado satın alma şansımız vardır. Üretici genelde dalından koptuğu gibi gönderir ve tüketici olgunlaştırma ve yumuşatma işini yapar. Bu şekilde hem daha uzun saklama hem de daha taze tüketme şansınız olur. Bahçe Antalya (www.bahceantalya.com) adresinde yerli ve taze avokado siparişleri oluşturabilirsiniz.

Bahçe Antalya’da yılın 11 ayı taze avokado bulmak mümkün.